Ada Drużbańska trener, zoopsycholog, behawiorysta psów Piaseczno i Warszawa | Skuteczne szkolenia dla psów z behawiorystą Po Pieskiemu

Ada Drużbańska
Trener, zoopsycholog, behawiorysta psów

Imię dla psa – jak nauczyć Twojego pupila na nie reagować

Jak sprawić, by imię dla psa miało znaczenie? Jak nauczyć go na nie reagować? Przeczytaj ten wpis i poznaj moją metodę.
Ada Drużbańska trener, zoopsycholog, behawiorysta psów Piaseczno i Warszawa | Imię dla psa jak nauczyć Twojego pupila na nie reagować | Blog o psiej naturze | Po Pieskiemu - skuteczne szkolenia dla psów z behawiorystą

Nieważne jakiej jest rasy, skąd pochodzi, ani w jakim jest wieku. Każdy psiak powinien znać swoje imię!

Pies nie przekracza progu Twojego domu ze świadomością, jak ma na imię. Chociaż wydaje Ci się to takie oczywiste, bo przecież od tygodni całą rodziną zastanawialiście się, jakie imię dla psa wybrać.

Zanim Twój pupil usłyszy od Ciebie pierwszy raz słowa: „aport”, „siad” czy „równaj”, naucz go właściwej reakcji na jego imię. W tym wpisie pokażę Ci, jak tego dokonać! Koniecznie czytaj dalej.

Imię dla psa – o czym należy pamiętać?

Większość psów dużo lepiej reaguje na słowa: „masz”, „spacerek” czy „piłeczka”, niż na własne imię.

Dlaczego tak jest?

Odpowiedź jest bardzo prosta: po tych magicznych słowach dzieje się coś fajnego i ekscytującego! I Twój pies doskonale o tym wie. Zdaje sobie sprawę, że po komendzie „spacerek”, wyjdzie razem z Tobą eksplorować najbliższe okolice. Wie również, że dostanie od Ciebie ulubiony przysmak, kiedy mówisz słowo „masz”. A gdy usłyszy słowo „piłeczka” od razu zaczyna merdać ogonem i kręcić się w kółko, bo wie, że czeka go ulubiona zabawa.

Jeśli więc wypowiadasz imię swojego pieska tylko wtedy, gdy chcesz go od czegoś odciągnąć (a zazwyczaj dla psa jest to coś bardziej wartego uwagi), to w konsekwencji będzie reagował na własne imię niechętnie. Po prostu, będzie mu się źle kojarzyć!

Imię dla psa | Blog o psiej naturze | Po Pieskiemu - skuteczne szkolenia dla psów

Imię dla psa – wywołaj pozytywną reakcję

Spraw, aby imię Twojego psa było dla niego fajne i żeby kojarzyło mu się pozytywnie!

Zacznij naukę w środowisku, które nie jest dla Twojego psa rozpraszające. Łatwiej mu będzie reagować na swoje imię w pokoju, gdzie nic ciekawego się nie dzieje, niż podczas wspólnej zabawy w ogrodzie.

Na początek wystarczy, że po usłyszeniu swojego imienia pies spojrzy w Twoją stronę. Twoją najważniejszą rolą jest nadać tej czynności pozytywne skojarzenie.

Jak tego dokonać?

Możesz nagrodzić psa za kontakt wzrokowy przysmakiem lub poprzeciągać się wspólnie szarpakiem. Proste prawda?

Potrzebujesz indywidualnej pomocy w treningu dla Twojego psa?

Sprawdź, jak mogę Ci pomóc!

Imię dla psa – w jakich sytuacjach go nie używać?

Nigdy nie karć swojego psiego przyjaciela używając jego imienia! Nie po to włożyłeś tyle pracy w budowanie pozytywnego skojarzenia z jego imieniem, by teraz osłabiać jego wartość. Takim postępowaniem stajesz się dla psa niesłowny, ponieważ nie wie, czego może się po Tobie spodziewać.

Nie powtarzaj też imienia czworonoga, który cię ignoruje. Ciągłe powtarzanie imienia nauczy Twojego psa, że może olewać twoje prośby bez żadnych konsekwencji. W najlepszym przypadku nauczysz go reagować nie na imię Azor, tylko Azor-Azor-Azor-Azor.

Jeśli Twój pies nie reaguje na żadną próbę kontaktu, to znaczy, że zadanie, które ma do wykonania jest dla niego zbyt trudne. Może nie ćwiczyliście tego wystarczająco długo? Może pies nie potrafił się skoncentrować w miejscu treningu? A może nagroda, którą oferujesz psu jest niezbyt atrakcyjna?

Bądź konsekwentny i trzymaj się moich podpowiedzi, a na pewno uda Wam się „dogadać”.

Dowiedz się więcej o psiej naturze

Czytaj moje posty i oglądaj relacje na Instagramie Po Pieskiemu!

Imię dla psa – podsumowanie

Pamiętaj: najpierw naucz, potem wymagaj! Jeśli nie nauczyłeś psa jego imienia, to nie oczekuj, że będzie na nie reagował. Zwłaszcza w niesprzyjających warunkach. Skorzystaj z moich porad, bądź cierpliwy, a z czasem zobaczysz, że pies po usłyszeniu swojego imienia skupia swoją uwagę na Tobie dłużej, niż zwykle. To znak, że warto rozpocząć trening!

Pomyśl, jak wyglądałaby komunikacja w szkole, gdyby nauczyciel mówiąc do 20 uczniów powiedział „podejdź do tablicy”, nie poprzedzając tych słów żadnym imieniem. Dlatego szczególnie ważne jest, by dobrze wypracować imię dla psa, jeśli poza nim jest ich w domu więcej.

Ja wybrałam dla swojej suczki imię Kawa. A Ty? Jak nazwałeś swojego psiego przyjaciela? Daj znać w komentarzu.

Jeśli uważasz, że ten artykuł był wartościowy i może pomóc innym miłośnikom psów, udostępnij go w mediach społecznościowych i podziel się wiedzą. Będzie mi bardzo miło!

Facebook
LinkedIn
WhatsApp
Email

Podziel się opinią i doświadczeniem na temat życia ze swoim psem. Napisz komentarz poniżej.

Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze

Dowiedz się jeszcze więcej o psiej naturze. Przeczytaj inne artykuły, by lepiej zrozumieć swojego psiego przyjaciela!

Na stronie wykorzystujemy pliki cookies (tzw. ciasteczka).
Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.