„Mój pies chce się tylko pobawić.”
Pewnie nie raz słyszałeś to zdanie, gdy do Ciebie i Twojego czworonożnego przyjaciela podbiegł inny pies. Wiele osób w takich sytuacjach stara się separować swojego pupila od podbiegającego nieznajomego w obawie, że psy zrobią sobie krzywdę.
A co jeśli rzeczywiście psiaki chcą się ze sobą pobawić?
Koniecznie czytaj dalej i dowiedz się, jak bawią się psy!
Psy potrzebują trochę czasu, zanim rozpoczną wspólną zabawę
Czy kiedykolwiek w swoim życiu przytuliłeś się do obcej osoby? Czy zagadujesz do każdego przechodnia na ulicy? A może zdarzyło Ci się zaprosić na imprezę nieznajomego, którego mijałeś w parku?
Raczej tego nie robisz i psy również nie zachowują się w ten sposób.
Psiaki potrzebują czasu, by się poznać, polubić, zaufać sobie i dobrze w swoim towarzystwie się poczuć. Dopiero wtedy jest szansa na fajną zabawę!
Jak wygląda pierwsze psie spotkanie?
Przy pierwszym spotkaniu psy są najczęściej niepewne. Poruszają się gwałtownie i nerwowo. Ich właściciele bardzo często odbierają to, jako świetną zabawę, mówiąc przy tym: „Zobaczcie, jak one szaleją, ale mają radochę”.
Pierwsze chwile po spotkaniu nie mają dla psiaków nic wspólnego z zabawą. To chwile niepewności, w których pies jeszcze nie wie, z kim ma do czynienia i jak ma się zachować. Zazwyczaj ten pies, który się bardziej „przymila”, tak naprawdę odgrywa dla nowo poznanego kumpla przedstawienie pod tytułem „Jestem taki miły i uroczy, nie jestem żadnym zagrożeniem, nie bój się mnie”.
Wszystkie te przerysowane zachowania pokazują, że w psiej interakcji jest dużo niepewności i zagubienia.
Jak sprawić, by psy dobrze się ze sobą bawiły?
Jeśli chcesz, aby psy naprawdę dobrze się ze sobą bawiły, zrób wszystko, by czuły się swobodnie w swoim towarzystwie. Psiaki powinny pójść ze sobą na kilka spacerów równoległych, poznać swój zapach, przyzwyczaić się do swojej obecności i przede wszystkim nabrać do siebie zaufania – to fundament dobrej psiej relacji.
Czy zdarzają się przypadki, że psy od razu znajdują wspólny język?
Jasne, że tak! Jednak nie zdarza się to tak często, jak by się mogło nam wydawać.
Jak bawią się psy i czym ta zabawa się charakteryzuje?
Psia zabawa jest symetryczna
Berek to ulubiona psia zabawa. Raz goni jeden pies, raz drugi. I tak w kółko, na zmianę.
Gdy podczas takiej zabawy ciągle goni jeden psiak, przy okazji szczypiąc i podgryzając, to drugi zdecydowanie nie bawi się najlepiej. Czuje się wtedy przytłoczony i zestresowany.
W psiej zabawie jest czas na przerwę
Podczas prawidłowej zabawy psiaków zawsze znajdzie się czas na przerwę. To chwila na oddech, węszenie i napicie się wody.
Jeśli widzisz, że psy mocują się i zaczepiają bez przerwy od godziny, to zdecydowanie nie jest to pożądane zachowanie. Emocje biorą górę, a psiaki nie potrafią sobie z nimi poradzić. Wtedy bardzo często kończy się zabawa, a zaczyna prawdziwa bójka!
Psy powinny być dla siebie wyrozumiałe
Psiaki różnią się wielkością, wagą oraz temperamentem. Jeśli zabawa ma sprawiać im przyjemność, to powinny się do siebie dostosować. Szybszy do wolniejszego, silniejszy do słabszego. Dla psów zabawa jest jak rywalizacja, a żaden czworonóg nie będzie chciał rywalizować, jeśli ciągle tę rywalizację będzie przegrywał.
Podoba Ci się wpis o psiej zabawie?
Przeczytaj również o najpopularniejszej psiej zabawce!
Jak wygląda styl psiej zabawy?
W zależności od rasy i charakteru zwierzaka, pies może mieć różne preferencje, jeśli chodzi o styl zabawy.
Szybsze i bardziej skoczne psiaki zazwyczaj wolą się ganiać niż mocować. Natomiast psy o bardziej krępej
posturze ciała preferują najczęściej przepychanki.
Moja suczka Kawa, sznaucerka miniaturowa, zdecydowanie preferuje zabawę w berka, a jej dobra koleżanka, buldożka Cynka, najlepiej odnajduje się w zapasach. Długo im zajęło dopasowanie się do siebie, tak, by obie strony czerpały radość z zabawy.
Kawa przy wspólnym bieganiu musiała nauczyć się zwalniać i poczekać na Cynkę. Natomiast Cynka już nie wjeżdża taranem w Kawę. Stała się dla niej bardziej delikatna.
Kiedy podczas psiej zabawy powinien wkroczyć człowiek?
Zabawa dla psów jest symulacją walki, więc z jednej strony możemy pozwolić psom na zachowanie, które delikatnie nagina obowiązujące normy. Z drugiej strony musimy pamiętać, że granica pomiędzy zabawą a prawdziwą walką jest bardzo cienka. Jeśli psy się jeszcze nie zdążyły dobrze poznać, powinniśmy trzymać rękę na pulsie, by między bawiącymi się czworonogami nie rozpętała się poważna awantura.
Gdy zabawa psów jest nierówna, opiekunowie powinni reagować.
Jeżeli widzisz, że Twój pies nęka innego psiaka, który ewidentnie ucieka od natręta, powinieneś zabrać swojego czworonoga i pomóc mu opanować swoje emocje. A jeśli to Twój pies jest tym nękanym, nie bój się poprosić drugiego opiekuna o zabranie psa. Bezpieczeństwo jest w tym momencie najważniejsze!
Pamiętaj, że jesteś opiekunem swojego psa i dbanie o jego komfort jest Twoim obowiązkiem! Podczas psich awantur, możesz również odgrodzić od siebie psiaki swoim ciałem. Jeśli Twój pupil tego potrzebuje, pozwól mu podejść do siebie.
Gdy emocje już opadną, możesz ponownie puścić psiaki do zabawy. Dzięki temu, zdobywają one kompetencje społeczne, uczą się panować nad emocjami oraz stają się bardziej delikatne dla innych psów.
Poznaj jeszcze więcej ciekawostek ze świata psiaków
Zajrzyj na mojego Instagrama!
Jak bawią się psy? – podsumowanie
Teraz już wiesz, jak bawią się psy! Mam nadzieję, że przekazana przeze mnie wiedza okaże się dla Ciebie pomocna podczas spacerów z Twoim pupilem i spotkań z innymi psami.
A czy Twój pies ma kompana do zabawy? Napisz w komentarzu, w jaki sposób lubią się ze sobą bawić.