Ada Drużbańska trener, zoopsycholog, behawiorysta psów Piaseczno i Warszawa | Skuteczne szkolenia dla psów z behawiorystą Po Pieskiemu

Ada Drużbańska
Trener, zoopsycholog, behawiorysta psów

Jak pomóc psu, który się boi przetrwać sylwestra?

Wybuchy, błyski petard? Można się tego przestraszyć! Przeczytaj ten wpis i dowiedz się, jak pomóc psu mniej się stresować.
Ada Drużbańska trener, zoopsycholog, behawiorysta psów Piaseczno i Warszawa | Po Pieskiemu | Skuteczne szkolenia dla psów z behawiorystą | Szkolenie dla psów

Twoj pies boi się wystrzałów i petard? Nie wiesz jak możesz mu pomóc przetrwać sylwestrową noc? Dobrze, że tu jesteś, właśnie zrobiłaś pierwszy krok by zredukować stres swojego psa.

Na co powinnaś zwrócić uwagę podczas sylwestra dla swojego pupila? Jak przygotować się do spacerów, jak przygotować dom oraz psa na wybuchy? Czy leki to dobry pomysł? Czy powinno się ignorować psa, który się boi by nie wzmacniać jego lęku? Odpowiedzi na te pytanie znajdziesz w tym poście.

Jak zaplanować spacer z psem w „te dni”?

Bezpieczeństwo!

Nie oszukujmy się, strzelanie petardami nie występuje wyłącznie 31 grudnia o godzinie 00:00. Zaczyna się dwa dni przed i kończy dwa dni po o różnych godzinach. Nie da rady zostać z psem w domu na tak długi okres bez wychodzenia na spacer. Jednak możesz zaplanować spacer w ten sposób, aby był jak najmniej stresujący i co ważniejsze w BEZPIECZNY.

O czym należy pamiętać?

      1. Bezwzględnie o widocznej adresówce z Twoim numerem telefonu. W okolicach sylwestra grupy na Facebooku pękają w szwach, ponieważ psy nie mają adresówek i osoby, które znalazły psa nie wiedzą jak skontaktować się z opiekunem zguby.

      1. Spacer wyłącznie na smyczy! Nawet u psów, które mają super zrobione przywołanie i nigdy daleko nie odchodzą od opiekuna. Pies, który się wystraszy może uciec w popłochu nie myśląc o niczym innym jak o oddaleniu się od tego miejsca. Podczas ucieczki może być „głuchy” na twoje wołanie…

      1. Dobry sprzęt spacerowy – obroża o mocnym zatrzasku, smycz o dobrym karabińczyku. Jeśli masz psa panikarza możesz założyć mu zarówno szelki jak i obrożę i prowadzić go na 2 smyczach dla dodatkowego bezpieczeństwa.

      1. Staraj się wychodzić na dłuższy spacer z rana, na wieczór tylko szybkie obejście wokół domu. Postaraj się aby ostatni spacer był przed 22.

    Jak przygotować dom, aby pies czuł się komfortowo?

    Zorganizuj przestrzeń wokół psa tak, aby czas najbardziej intensywnego strzelania był jak najmniej stresujący. Jak to zrobić?

        1. Zasłoń okna roletami. Jeśli masz rolety „dzień-noc” koniecznie przestaw je na tryb nocny. Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem rolet zewnętrznych to możesz całkowicie odciąć psa od błysków za oknem.

        1. Zapal światło w domu. Przysłonięte rolety nie zawsze całkowicie odcinają psa od widoku rozbłysków fajerwerków. Przy zgaszonym świetle kontrast jest jeszcze większy, dlatego zostaw zapalone światło.

        1. Puść muzykę lub nastaw głośno telewizor. Najlepiej kilka godzin przed dwunastą. Cisza w domu kontrastująca z nagłymi hukami może wywołać większy strach u psa. Jeśli w domu będzie umiarkowanie głośno to pies będzie mniej wyczulony na huk za oknem.

        1. Zapewnij psu przytulne i bezpieczne miejsce z dala od okien. Może być to przysłonięta klatka kennelowa, łazienka czy miejsce obok Ciebie na kanapie.

      Jak przygotować psa na sylwestra?

      Jeśli Twój pies ma fobie dźwiękową, reaguje paniką – załatwia się pod siebie, drży przez większość dnia, odmawia jedzenia i picia to mam nadzieje, że masz już dla niego pomoc farmakologiczną od weterynarza! Takie leki nie działają na ostatnią chwilę… Więc jeśli ten sylwester będzie dla Was trudny pamiętaj na przyszły rok, aby zainteresować się lekami dla psa już miesiąc przed sylwestrem!

      A co z preparatami ziołowymi czy olejkiem CBD? Te preparaty dostaniesz u weterynarza, w sklepie zoologicznym czy w Internecie. Nie powinny psu zaszkodzić, mogą delikatnie zredukować napięcie u psa, jednak przy silnym lęku nie wystarczą.

      Czy można pomóc jakoś psu poza farmakologią? Tak! Dobrze sprawdzają się kamizelki antystresowe, które uciskają ciało psa, uspokajając przy tym układ nerwowy. Jeśli nie masz takiej kamizelki możesz ją zrobić ze starych leginsów lub owinąć psa dość ciasno kocem.

       

      Nie wiesz jak nauczyć psa przebywania w klatce?

      Naucz psa w bezpieczny i bezstresowy sposób!

      Czy można wzmocnić lęk psa dając mu swoją uwagę?

      Na wielu stronach internetowych dotyczących fobii można zaleźć taką poradę: „Ignoruj psa, który się boi. Dając mu swoją uwagę, przyczyniasz się do wzmocnienia jego lęku, bo pies traktuje Twoją uwagę jako nagrodę”. To BZDURY! Nie da się wzmocnić emocji (lęku), można wzmacniać jedynie zachowania np. żebranie przy stole poprzez dawanie kawałka kanapki. Jeśli Ty boisz się wystąpień publicznych, zabierzesz ze sobą przyjaciela, który powie Ci „dasz radę, jestem z Tobą” nie zaczniesz bać się bardziej! Poczujesz się lepiej, bo otrzymasz wsparcie. Wręcz BRAK WSPARCIA może nasilać lęk, bo pies sam nie potrafi poradzić sobie z trudną emocją i tkwi w niej przez długi czas!

      Czy warto dawać psu smaczki, by nie bał się wybuchów?

      To zależy. Pies w dużym stresie nie będzie jadł, więc nie zmuszaj go. Nie przekonuj, nie przekupuj, nie głodź by zjadł wieczorem.

      Smaczki w tej sytuacji mogą nam pomóc, ale… Mogą też przeszkodzić? Jak to możliwe?

      W sytuacji gdy pies je rozsypane smaczki, smaczki z ręki czy z maty węchowej i nagle usłyszy wybuch petardy może przestać jeść. Co się stało w głowie psa w tym momencie?

      „Jadłem sobie spokojnie, a tu nagle BUM!” Smaczki staną się zapowiedzią nieprzyjemnego bodźca (BUM). „Dla pewności nie będę brał więcej smaczków z ręki…”

      Jak to odkręcić? Jeśli pies najpierw usłyszy BUM, zestresuje się ale nie był to na tyle silny lęk by wpaść w panikę, pies ma ochotę zjeść, możesz po tym dźwięku dać smaczka. Możesz nawet po wybuchu powiedzieć „było bum” i dać smaczka. Teraz BUM będzie zapowiedzią czegoś przyjemnego, przez co stanie się mniej nieprzyjemne. Widzisz różnicę?

      Dowiedz się więcej o psiej naturze

      Zajrzyj na mojego Instagrama!

      Mój pies się boi petard – podsumowanie

      Mam nadzieję, że mój wpis pomoże Ci w spokojnym przetrwaniu sylwestra.

      Pamiętaj o bezpieczeństwie swojego psa i zawsze zapewnij mu opiekę na ten wieczór!

      A Twój pies, jak znosi sylwestra? Daj znać w komentarzu.

      Jeśli uważasz, że ten artykuł był wartościowy i może pomóc innym miłośnikom psów, udostępnij go w mediach społecznościowych i podziel się wiedzą. Będzie mi bardzo miło!

      Facebook
      LinkedIn
      WhatsApp
      Email

      Podziel się opinią i doświadczeniem na temat życia ze swoim psem. Napisz komentarz poniżej.

      Powiadomienia
      Powiadom o
      guest
      0 komentarzy
      Inline Feedbacks
      Pokaż wszystkie komentarze

      Dowiedz się jeszcze więcej o psiej naturze. Przeczytaj inne artykuły, by lepiej zrozumieć swojego psiego przyjaciela!

      Na stronie wykorzystujemy pliki cookies (tzw. ciasteczka).
      Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.