Zastanawiałeś się kiedyś, jak uczyć psa? Jak sprawić, by stał się posłuszny i słuchał Twoich poleceń? Odpowiedzi na te pytania kryją się w dwóch pojęciach: warunkowanie klasyczne i warunkowanie instrumentalne.
W tym wpisie przybliżę Ci metodę warunkowania instrumentalnego, dzięki której dowiesz się, jak uczyć psa.
„Uczenie się to względnie trwała zmiana zachowania lub możliwość takiej zmiany oparta na doświadczeniu.”
Psychologia i życie
P. Zimbardo, R. Gerrig
Jak uczyć psa?
Psy uczą się dzięki znakomitej obserwacji bezpośrednich konsekwencji swoich zachowań.
Co to znaczy?
Oznacza to, że Twój pies będzie powtarzał konkretne zachowanie, jeśli zaobserwuje, że przynosi mu ono konkretne korzyści. Dla przykładu, jeśli Twój pupil zrozumie, że podając Ci łapę na komendę „Daj łapę” dostanie smakołyka, to z przyjemnością posłucha Twojego polecenia następnym razem. I z drugiej strony, jeśli psiak ma wykonać czynność, która nie przyniesie mu żadnych zysków, z pewnością nie będzie jej powtarzał.
Różnice między warunkowaniem klasycznym a warunkowaniem instrumentalnym
Wiesz już, na czym polega warunkowanie instrumentalne. Jeśli nie miałeś okazji sprawdzić, jak uczyć psa poprzez warunkowanie klasyczne, zajrzyj TUTAJ.
Jak więc najłatwiej odróżnić warunkowanie klasyczne od instrumentalnego?
Warunkowanie klasyczne ma bierny charakter! Liczą się psie odruchy, skojarzenia i wytworzone rytuały. Natomiast w warunkowaniu instrumentalnym aktywnie regulujemy występowanie określonych zachowań u psa poprzez stosowanie wzmocnień i wygaszeń.
Warunkowanie instrumentalne – jak wzmocnić zachowanie psa
Chcesz nauczyć swojego pupila prawidłowej reakcji na komendę „Waruj”? Weź do ręki ulubiony przysmak i połóż dłoń na podłodze. Dzięki temu naprowadzisz swojego psa.
Jeśli Twój pies położy się na hasło „Waruj!”, daj mu smakołyka. Psiak zrozumie, że warowanie przynosi mu korzyść, dlatego będzie coraz częściej reagował na Twoją komendę. A jeśli ugruntujesz takie zachowanie wystarczająco mocno, to w efekcie Twój pies na hasło „Waruj!” od razu położy się na ziemi.
Warunkowanie instrumentalne – jak wygasić zachowanie psa
Twój pies skacze na Ciebie z radości, gdy wracasz do domu? To bardzo częsta reakcja, z którą spotykają się właściciele czworonogów.
Jeśli takie zachowanie Cię denerwuje, możesz je wygasić! W tej sytuacji nagrodą dla Twojego pupila jest możliwość przywitania się z Tobą. By wygasić u niego takie zachowanie, wystarczy, że po wejściu do domu będziesz unikał psich podskoków (czyli zabierzesz mu nagrodę).
Za każdym razem, gdy Twój pies spróbuje na Ciebie skoczyć, wyjdź przez drzwi frontowe na klatkę i wejdź do domu ponownie. Powtarzaj tę czynność tak długo, aż Twój pies wyczeka na powitanie bez skakania. W końcu Twój pupil zrozumie, że jego podskoki uniemożliwiają przywitanie się z Tobą i nie przynoszą żadnych korzyści. Po pewnym czasie przestanie więc na Ciebie skakać.
Twój psiak wymyśli na pewno inną strategię, by móc się z Tobą przywitać, np. położy się przed Tobą. I jeśli to Ci odpowiada i w tej sytuacji przywitasz się z psem łagodnym tonem swojego głosu, to nagrodzisz go za spokojne przywitanie!
Chcesz poznać jeszcze więcej ciekawostek ze świata psiaków?
Zajrzyj na naszego Facebooka!
Jak uczyć psa – podsumowanie
Mam nadzieję, że czytając ten wpis udało Ci się zrozumieć, w jak uczyć psa prawidłowego zachowania. Dzięki warunkowaniu instrumentalnemu, możesz wzmacniać pozytywne reakcje Twojego pupila i wygaszać te, które są niepożądane.
A jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy, sprawdź moje Szkolenia Po Pieskiemu!
Na koniec zachęcam Cię do obejrzenia fragmentu jednego z moich ulubionych seriali: The Big Bang Theory, w którym znajdziesz świetny przykład warunkowania instrumentalnego. Polecam!