Ada Drużbańska trener, zoopsycholog, behawiorysta psów Piaseczno i Warszawa | Skuteczne szkolenia dla psów z behawiorystą Po Pieskiemu

Ada Drużbańska
Trener, zoopsycholog, behawiorysta psów

Jak uczyć psa przez warunkowanie klasyczne

Czy wiesz, że zwierzęta uczą się na zasadzie warunkowania klasycznego? Co to jest, na czym to polega i jak uczyć psa? Koniecznie przeczytaj!
Ada Drużbańska trener, zoopsycholog, behawiorysta psów Piaseczno i Warszawa | Jak uczyć psa przez warunkowanie klasyczne - Blog o psiej naturze | Po Pieskiemu - skuteczne szkolenia dla psów z behawiorystą

Dzięki warunkowaniu klasycznemu i instrumentalnemu zwierzęta są w stanie się czegoś nauczyć. W dzisiejszym wpisie przybliżę Ci temat warunkowania klasycznego, dzięki któremu zrozumiesz, jak uczyć psa nowych umiejętności każdego dnia.

„Uczenie się to względnie trwała zmiana zachowania lub możliwość takiej zmiany oparta na doświadczeniu.”

Psychologia i życie
P. Zimbardo, R. Gerrig

Warunkowanie klasyczne, czyli jak uczyć psa według Iwana Pawłowa

Iwan Pawłow, laureat Nagrody Nobla, odkrył, że podając psu pokarm do pyska, wywoła u niego wydzielanie się śliny. Reakcję tę nazwał bezwarunkową, ponieważ jest ona odruchowa. Pojawia się bez konieczności uczenia jej psa, jest niezmienna i utrwalona dziedzicznie. W tej sytuacji pokarm jest bezwarunkowym bodźcem dla tej reakcji.

Dzięki warunkowaniu klasycznemu, możesz sprawić, że Twój pies zacznie wydzielać ślinę na dowolny sygnał neutralny (np. dźwięk dzwonka). Wystarczy tylko, by ten dźwięk kojarzył mu się z bodźcem bezwarunkowym (np. z jedzeniem). Zwierzę uczy się w ten sposób nowego znaczenia sygnału neutralnego, który staje się dla niego bodźcem warunkowym.

Po odpowiedniej liczbie powtórzeń w procesie uczenia się, bodziec warunkowy wyzwoli taką samą
reakcję, jak bodziec bezwarunkowy.

Warunkowanie klasyczne w codziennym zastosowaniu

Na podstawie poniższego przykładu, pokażę Ci, jak uczyć psa, wykorzystując warunkowanie klasyczne.

Na początku życia psa, smycz jest dla niego po prostu zwykłym przedmiotem. Nic dla psiaka nie znaczy, jest tylko bodźcem obojętnym.

Po jakimś czasie pies zaczyna rozumieć, że na spacerach dzieją się same fajne rzeczy. Na dworze doświadcza różnych zapachów, poznaje inne psy, bawi się ze swoim opiekunem itd. Wtedy, bodziec obojętny, czyli smycz, która stale jest kojarzona ze spacerem, staje się bodźcem warunkowym.

Przed wyjściem na kolejny spacer, już na sam widok smyczy Twój pies zamerda ogonkiem i zacznie szaleć z radości!

Naucz swojego psa chodzić na luźnej smyczy

Zapraszam Cię do udziału w szkoleniu Równaj! Luźna smycz.

Jak uczyć psa – podsumowanie

Mam nadzieję, że ten krótki wpis pomógł Ci zrozumieć, jak uczyć psa poprzez warunkowanie klasyczne. Jeśli jesteś ciekawy, jak wygląda druga metoda nauki czworonoga, koniecznie przeczytaj wpis Jak uczyć psa przez warunkowanie instrumentalne.

A jeśli potrzebujesz wsparcia w nauce swojego psa, koniecznie zapoznaj się z moją ofertą i sprawdź Szkolenia Po Pieskiemu!

Zachęcam Cię też do obserwowania Po Pieskiemu na Facebooku i Instagramie, gdzie publikuję jeszcze więcej ciekawostek z psiego świata. Do zobaczenia w social mediach!

Jeśli uważasz, że ten artykuł był wartościowy i może pomóc innym miłośnikom psów, udostępnij go w mediach społecznościowych i podziel się wiedzą. Będzie mi bardzo miło!

Facebook
LinkedIn
WhatsApp
Email

Podziel się opinią i doświadczeniem na temat życia ze swoim psem. Napisz komentarz poniżej.

Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze

Dowiedz się jeszcze więcej o psiej naturze. Przeczytaj inne artykuły, by lepiej zrozumieć swojego psiego przyjaciela!

Na stronie wykorzystujemy pliki cookies (tzw. ciasteczka).
Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.