Ada Drużbańska trener, zoopsycholog, behawiorysta psów Piaseczno i Warszawa | Skuteczne szkolenia dla psów z behawiorystą Po Pieskiemu

Ada Drużbańska
Trener, zoopsycholog, behawiorysta psów

Jak wybrać właściwy szarpak dla psa

Szarpak to zabawka, dzięki której psiaki do woli mogą bawić się w przeciąganie. Na co warto zwrócić uwagę, kupując szarpak dla psa? Przeczytaj ten wpis!
Ada Drużbańska Jak wybrać szarpak dla psa - Blog o psiej naturze | Po Pieskiemu - skuteczne szkolenia dla psów z behawiorystą | Trener, zoopsycholog, behawiorysta psów Piaseczno i Warszawa

W sklepach zoologicznych oraz w Internecie znajdziesz mnóstwo różnorodnych szarpaków dla psów. Różnią się one od siebie wielkością, materiałem a także zastosowaniem.

Jak wybrać szarpak dla psa, który będzie odpowiedni dla Twojego czworonożnego przyjaciela? Na co zwrócić uwagę? Zachęcam do przeczytania do tego wpis, w którym odpowiadam na powyższe pytania.

Na co zwrócić uwagę kupując szarpak dla psa

Zanim wybierzesz się do sklepu zoologicznego, zastanów się, jakiej zabawki szukasz. Koniecznie zwróć uwagę na wielkość Twojego psiaka oraz jego preferencje podczas zabawy.

Rozmiar psa

Decydując się na zakup szarpaka, zwróć uwagę na rozmiar Twojego pupila. Komfort w chwytaniu zabawki to podstawa, by Twój psiak zaangażował się w zabawę z Tobą.

Zbyt mała zabawka w pysku dużego psa utrudni mu siłowanie się z właścicielem. Z drugiej strony, mniejszy pies będzie miał problem z utrzymaniem w pyszczku zbyt dużego szarpaka.

Długość rączki szarpaka

Długość rączki szarpaka zależy przede wszystkim od upodobań Twojego pupila. Niektóre psy lubią szarpać się intensywnie, blisko człowieka, podczas gdy inne wolą długą taśmę, daleko od dłoni swojego opiekuna. Sprawdź, jaką formę zabawy preferuje Twój pies i wybierz dla niego szarpak odpowiedniej długości!

Amortyzator w szarpaku

Amortyzator w szarpaku to udogodnienie dla opiekuna, a nie dla psa. Jeśli Twój pupil to siłacz i podczas zabawy w przeciąganie bolą Cię ręce, zastanów się nad zakupem szarpaka z amortyzatorem. Jeśli jednak Twój psiak nie ciągnie zbyt mocno i niepewnie chwyta zabawkę, na Twoim miejscu zrezygnowałabym z tej opcji.

Podczas zabawy amortyzowanym szarpakiem pies nie czuje dobrze intensywności szarpania. Dla niepewnych siebie piesków może być to zniechęcające. Dodatkowo, jeśli Twój pupil wyrwie Ci zabawkę z dłoni, może ona wystrzelić jak z gumki recepturki i uderzyć go w czoło. Będzie to dla psiaka bardzo nieprzyjemne!

Twardość szarpaka

Wybierając między twardym a miękkim szarpakiem, weź pod uwagę wiek Twojego psa, jego stan zdrowia (szczególnie uzębienia), a także jego rasę i preferencje podczas zabawy. Szczeniakom, starszym psiakom i wszystkim wrażliwym czworonogom polecam miękki szarpak. Silne psy, z mocnymi i zdrowymi zębami lepiej będą bawiły się twardym szarpakiem.

Jak wybrać szarpak dla psa - Blog o psiej naturze | Po Pieskiemu - skuteczne szkolenia dla psów

Szarpak dla psa – rodzaje

Wiesz już, na co powinieneś zwrócić uwagę, podczas zakupu szarpaka. Czas na wybór jednego z wielu rodzajów, dostępnych w sklepach i w Internecie. Przeczytaj moje opinie na ich temat i podejmij najlepszą decyzję.

Polarowy sznur

To zdecydowanie najpopularniejszy szarpak dla psa! Możesz go wykonać sam w domu lub kupić niewielkim kosztem. Polarowe sznury występują w różnych rozmiarach i kolorach. Różnią się też ścisłością splotu, co wpływa ostatecznie na ich twardość. Wśród polarowych sznurów na pewno znajdziesz coś dla siebie i Twojego psiaka!

Piłka na sznurku

To świetna zabawka, która sprawdzi się zarówno do aportowania, jak i przeciągania z pieskiem. Piłka na sznurku sprawi największą frajdę psiakom, które już potrafią się szarpać i celować w piłkę.

Musisz jednak być ostrożny podczas zabawy. Jeśli pies zamiast piłki złapie sznurek i zacznie się z Tobą przeciągać, może dostać piłeczką po głowie. To go zniechęci do dalszej zabawy.

Podoba Ci się mój wpis?

Zobacz więcej wartościowych treści na blogu Po Pieskiemu!

Sznury

Bardzo fajną opcją dla dużych i silnych psów są mocno plecione sznury. Sprawdzą się one w zabawie opiekuna z psiakiem, jak i podczas zabawy w przeciąganie między dwoma psami. Dla szczeniaczków i małych piesków sznury mogą okazać się zbyt twarde i ciężkie.

Pamiętaj, że pies nie powinien obgryzać sznura wykonanego z wielu drobnych niteczek. Jeśli połknie taki materiał, może on zaszkodzić jego żołądkowi!

Szarpak dla psa z juty

To bardzo wytrzymała zabawka. Możesz ją wykorzystać do zabawy z psem, a także do profesjonalnego treningu, podczas którego pies uczy się posłuszeństwa i nauki gryzienia. Jeśli Twój piesek jest mały, szarpak z juty może okazać się dla niego zbyt ciężki.

Szarpak dla psa ze sztucznym futrem

To zabawka, która uwalnia naturalne psie instynkty oraz świetnie motywuje do pracy. Uciekające futerko wygląda jak mała zwierzyna, za którą pies chce gonić. Takie szarpaki świetnie się sprawdzą dla większości psów – małych i dużych. Pilnuj jednak, by pies nie zaczął obgryzać futerka, ponieważ mógłby się nim zadławić.

Szarpak dla psa z naturalnym futrem

Samo futerko pobudzi w Twoim pupilu prawdziwy, psi instynkt. A jeśli futerko jest naturalne i pachnie zwierzyną, to będzie to dla Twojego czworonożnego przyjaciela dodatkowa motywacja do świetnej zabawy!

Tego typu zabawki są jednak dosyć drogie, jednak warto je mieć i raz kiedyś, od święta lub na specjalną okazję zabawić się nimi z Twoim psiakiem – na pewno to doceni!

Szarpak z domowego zacisza

Doskonałym szarpakiem mogą okazać się również inne przedmioty domowe, którymi psiak jest zainteresowany. Kawa, moja suczka, uwielbia szarpać wkłady do mopa. To jedna z jej ulubionych zabawek. Taki miękki materiał świetnie sprawdzi się w zabawie z mniejszymi i delikatnymi psami.

Wykorzystując domowe przedmioty do zabawy z psem, upewnij się, że nie zrobi sobie nimi krzywdy!

Chcesz jeszcze lepiej poznać psi świat?

Zajrzyj na mój Instagram, gdzie publikuję jeszcze więcej psich ciekawostek!

Jak wybrać szarpak dla psa – podsumowanie

Mam nadzieję, że mój wpis pomoże Ci w wyborze szarpaka dla Twojego pieska. Pamiętaj, że nie ma jednej, idealnej zabawki, która będzie odpowiadała wszystkim czworonogom. Dlatego powinieneś próbować zabawy ze swoim pupilem różnymi zabawkami. Możesz je kupić lub stworzyć samemu. Możesz też wykorzystać przedmioty, które na co dzień leżą w Twoim domu.

Dzięki wspólnej zabawie, wzmocnisz ze swoim psem więź, poznacie się bliżej i zbudujecie wzajemne zaufanie. W końcu też poznasz jego preferencje i w przyszłości będziesz wiedział, na jaką zabawkę ma ochotę.

Jaki jest ulubiony szarpak Twojego psa?
Zapraszam do dyskusji!

Jeśli uważasz, że ten artykuł był wartościowy i może pomóc innym miłośnikom psów, udostępnij go w mediach społecznościowych i podziel się wiedzą. Będzie mi bardzo miło!

Facebook
LinkedIn
WhatsApp
Email

Podziel się opinią i doświadczeniem na temat życia ze swoim psem. Napisz komentarz poniżej.

Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze

Dowiedz się jeszcze więcej o psiej naturze. Przeczytaj inne artykuły, by lepiej zrozumieć swojego psiego przyjaciela!

Na stronie wykorzystujemy pliki cookies (tzw. ciasteczka).
Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.