Ada Drużbańska trener, zoopsycholog, behawiorysta psów Piaseczno i Warszawa | Skuteczne szkolenia dla psów z behawiorystą Po Pieskiemu

Ada Drużbańska
Trener, zoopsycholog, behawiorysta psów

Jak wybrać właściwe zabawki węchowe dla psa?

Zastanawiasz się, jak wybrać zabawki węchowe dla psa? Przeczytaj ten wpis i dowiedz się, które z nich będą najlepsze dla Twojego pupila.
Jak wybrać zabawki węchowe dla psa | Szkolenia dla psów Po Pieskiemu Piaseczno i Warszawa

Coraz większą popularnością cieszą się różnego rodzaju zabawki węchowe dla psa. Twój pupil, poza aktywnością fizyczną, potrzebuje również wysiłku umysłowego. Aktywne karmienie psa jest nie tylko spełnieniem jego naturalnej potrzeby zdobywania pokarmu, ale również sposobem na psią nudę. Zabawki węchowe są świetnym sposobem, by Twój pies jadł w sposób aktywny.

Jeśli chcesz wiedzieć, na czym polega aktywne karmienie czworonogów, jakie korzyści daje psu praca nosem oraz które rodzaje zabawek węchowych dla psa sprawdzają się najlepiej, koniecznie przeczytaj ten wpis do końca.

Na czym polega aktywne karmienie psa?

Zacznijmy od aktywnego karmienia, ponieważ możliwe, że dotychczas nie spotkałeś się z tym terminem.

Aktywne karmienie psa to niestandardowy i bardziej angażujący sposób serwowania posiłku czworonogowi. Polega na podaniu pupilowi jedzenia tak, by musiał się natrudzić oraz użyć swoich zmysłów i umiejętności do zjedzenia posiłku. To forma pracy węchowej za pomocą jedzenia, która daje psu dużo frajdy i mocno go rozwija.

Jednym ze sposobów na aktywne karmienie psiaka jest użycie zabawek węchowych. Poniżej znajdziesz więcej informacji na ich temat.

Praca węchowa z psem

Niemal każdy pies jest w stanie nauczyć się wykrywać zapachy. Mimo, że węszenie jest dla psów wymagające pod względem fizycznym i umysłowym, to sprawia psiakom mnóstwo radości.

Praca nosem przynosi psom wiele pozytywnych korzyści:

  • stymuluje umysł psa,
  • zwiększa jego samodzielność,
  • wycisza,
  • pozwala rozładować nadmiar energii,
  • uczy skupienia na konkretnym zadaniu,
  • wpływa pozytywnie na układ nerwowy.

Zapraszam Cię na szkolenie

Weź udział w szkoleniu dla psa Nose Work i naucz swojego pupila cieszyć się węszeniem!

Zabawki węchowe dla psa – rodzaje

Wiesz już, jak ważna dla psa jest praca nosem. Dzięki zabawkom węchowym możesz zachęcić swojego pupila do tej aktywności i pomóc mu w ten sposób realizować jego potrzeby.

Poniżej przygotowałam zestawienie 4 rodzajów zabawek węchowych dla psa. Sprawdź, które z nich będą dla Twojego czworonoga najlepsze.

Maty węchowe

Klasyka gatunku. Wygląda jak dywanik z dużą ilością pasków. Zadaniem psa jest znalezienie smakołyków między paskami materiału.

Matę węchową możesz przygotować sam. Będziesz potrzebował do tego gumowej wycieraczki oraz polaru. Wystarczy, że przepleciesz materiał przez oczko wycieraczki.

Matę węchową zakupisz również w sklepie zoologicznym lub w Internecie. Wybór w ostatnich latach jest ogromny, także na pewno znajdziesz matę, która spodoba się Twojemu psiakowi.

Kule węchowe

To nowość na rynku zabawek dla psów. Jeśli Twój piesek doskonale poznał już matę węchową, sprezentuj mu kule węchowe, które będą dla niego świetną alternatywą.

Pomiędzy płatkami materiału umieść smakołyki, a Twój pies z pewności ruszy nosem! Kule węchowe dzięki okrągłym kształtom stają się dla psiaka sporym wyzwaniem. Dotarcie do smakołyków może zająć czworonogowi więcej czasu a turlanie zabawki przyniesie mu na pewno mnóstwo frajdy! Zobacz jak Kawa węszy w swojej kuli.

Zabawki węchowe dla psa | Blog o psiej naturze | Po Pieskiemu - skuteczne szkolenia dla psów

Pluszaki węchowe

Nose Work, czyli praca nosem, ciągle zyskuje na popularności. Dlatego zdecydowana większość pluszaków dla psa wyposażona jest już w kieszonkę, w której możesz ukryć swojemu czworonożnemu przyjacielowi smakołyki. Taki pluszak będzie dla psa świetną zabawką, jednak w kieszonce nie zmieści się zbyt wielu smakołyków. Twój psiak sprawnie poradzi sobie z ich znalezieniem i prawdopodobnie szybko zakończy zabawę.

Poznaj jeszcze więcej ciekawostek ze świata psiaków

Zajrzyj na mój instagramowy profil!

Zabawki DIY, czyli zrób to sam

Zabawki węchowe dla psa niekoniecznie muszą pochodzić ze sklepu zoologicznego. Twój pupil na pewno będzie się też dobrze bawił zabawką, którą możesz wykonać samodzielnie.

Smakołyki możesz zawinąć w ręcznik, ściereczkę lub ukryć je w skarpecie. Nawet zwykła miska, z której Twój pies na co dzień jada posiłki może zamienić się w świetną zabawkę. Wystarczy, że wypełnisz ją przeszkodami: zgniecionymi papierami, szyszkami czy rolkami po papierze toaletowym. Pies na pewno ruszy nosem, a przy okazji zamerda ogonkiem.

Koniecznie obejrzyj film, w którym pokazuję, jak bawię się z moją suczką Kawą, wykorzystując zwykłą ściereczkę!

Zabawki węchowe dla psa – podsumowanie

Pamiętaj o tym, że węszenie to naturalna aktywnością każdego psiaka. Mam nadzieję, że dzięki temu wpisowi lepiej zrozumiesz tę potrzebę. Korzystaj z gotowych lub przygotuj własne zabawki węchowe dla psa i pomóż swojemu pupilowi realizować się w węszeniu!

A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o pracy nosem, zapraszam Cię z Twoim psem na szkolenie Nose Work.

Jeśli uważasz, że ten artykuł był wartościowy i może pomóc innym miłośnikom psów, udostępnij go w mediach społecznościowych i podziel się wiedzą. Będzie mi bardzo miło!

Facebook
LinkedIn
WhatsApp
Email

Podziel się opinią i doświadczeniem na temat życia ze swoim psem. Napisz komentarz poniżej.

Powiadomienia
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze
Darek
Darek

Mój matę rozpracował szybko chyba przy mojej nieświadomej (czyt. bezmyślnej) pomocy. Gdy skończył brałem mate i „trzepałem” ją chcąc wytrzepać smaczki, których nie zjadł. Po dwóch razach załapał… dostał matę, złapał za róg, wytelepał wszystkie smaczki i pozbierał z podłogi. Tak skończyła się nasz przygoda z matą węchową. Kupiłem kulę i kule węchowe są the best.

DomowyPupil
DomowyPupil

W dobrym sklepie zoologicznym specjaliści doradzą jakie produkty będą najlepsze dla danej rasy psa. Pod tym względem polecam sklep https://domowypupil.pl/. Cenię go przede wszystkim za fachową obsługę.

Dowiedz się jeszcze więcej o psiej naturze. Przeczytaj inne artykuły, by lepiej zrozumieć swojego psiego przyjaciela!

Na stronie wykorzystujemy pliki cookies (tzw. ciasteczka).
Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.