Ada Drużbańska trener, zoopsycholog, behawiorysta psów Piaseczno i Warszawa | Skuteczne szkolenia dla psów z behawiorystą Po Pieskiemu

Ada Drużbańska
Trener, zoopsycholog, behawiorysta psów

Klatka kennelowa dla psa – więzienie czy azyl?

Czy klatka kennelowa dla psa jest dobrym pomysłem? W jakich sytuacjach warto ją stosować? Poznaj odpowiedzi na te pytania!
Ada Drużbańska Klatka kennelowa dla psa - Blog o psiej naturze | Po Pieskiemu - skuteczne szkolenia dla psów z behawiorystą | Trener, zoopsycholog, behawiorysta psów Piaseczno i Warszawa

Może Ci się wydawać, że klatka kennelowa dla psa to ostateczność. Może myślisz, że jej stosowanie ma sens tylko wtedy, gdy zwierze jest agresywne.

A co, jeśli klatka kennelowa dla psa niesie za sobą wiele korzyści? Co, jeśli dla niektórych psiaków jest azylem, a nie więzieniem?

Czytaj dalej, dlaczego warto nauczyć psa przebywać w klatce kennelowej.

Czym jest klatka kennelowa dla psa?

Klatka kennelowa (ang. kennel – buda dla psa) to domowa wersja bezpiecznej norki dla psa.

Klatka kennelowa dla psa – kiedy jest mu potrzebna?

Odpowiednie wprowadzenie klatki kennelowej może przynieść wiele korzyści dla psów z lękiem separacyjnym, nadmierną pobudliwością i zwierząt, które niszczą domowe sprzęty.

Klatkę kennelową możesz używać również podczas transportowania psa w samochodzie. Zapewnisz w ten sposób swojemu pupilowi bezpieczeństwo podczas jazdy.

Stosowanie klatki kennelowej ma również sens w sytuacji, gdy chcesz dać odpocząć psiakowi od dzieci, które nie zawsze rozumieją i szanują psie potrzeby.

Jeśli Twój pupil potraktuje już klatkę jako bezpieczną norkę, możesz ją zabrać na wakacje lub szkolenie z psem. Wtedy dużo łatwiej zniesie stres związany z nowym miejscem i nowymi ludźmi. A jeśli będzie potrzebował spokoju i wyciszenia, po prostu przykryj klatkę przewiewnym kocykiem.

Zapraszam Cię na szkolenie!

Weź udział w szkoleniu dla psa Spokój! i pomóż Twojemu pupilowi radzić sobie z nadpobudliwością!

Klatka kennelowa dla psa, który jest niegrzeczny

Niektórzy stosują klatkę kennelową jak „karnego jeżyka”, do którego odsyłają niegrzecznego lub agresywnego psa. Nie zgadzam się z takim zastosowaniem klatki! W takiej sytuacji stanie się ona dla psiaka więzieniem, a nie ostoją i azylem bezpieczeństwa.

Klatka kennelowa dla psa – funkcje treningowe i azyl bezpieczeństwa

Co zrobić, by klatka kennelowa spełniała funkcję treningową dla psiaka i dodatkowo dawała mu poczucie bezpieczeństwa?

W takiej sytuacji musisz odpowiednio przygotować swojego psa do spędzania czasu w zamknięciu. Na początku, należy pokazać swojemu pupilowi, że klatka jest po prostu bardzo fajna.

Jak tego dokonać?

Serwuj posiłki swojemu psiakowi do klatki. Przywiąż konga lub gryzaka do drabinek klatki, tak by pies nie mógł wynieść swoich rarytasów na zewnątrz.

Możesz też nauczyć swojego pupila komendy „klatka”. Za każdym razem, gdy wypowiesz to słowo, wrzuć do klatki ulubione smakołyki Twojego czworonożnego przyjaciela.

Trzymając się tych wskazówek, po kilku dniach stopniowo możesz zacząć zamykać drzwiczki w klatce i zwiększać czas przebywania psiaka w zamknięciu. Zobaczysz, że po jakimś czasie na komendę „klatka” Twój pies bardzo chętnie zamelduje się w środku – bo przecież wszystko co dobre, dzieje się właśnie w klatce!

Pamiętaj, aby nie wypuszczać z klatki psa, który szczeka/piszczy/szaleje. Nagrodziłbyś tym samym takie zachowanie! Poczekaj, aż pies się uspokoi. Następnie pochwal go i pozwól wyjść.

Klatka kennelowa dla psa - Blog o psiej naturze | Po Pieskiemu - skuteczne szkolenia dla psów

Klatka kennelowa dla psa – jaką kupić?

W sklepach zoologicznych i Internecie czeka na Ciebie spory wybór klatek kennelowych.

Przede wszystkim zwróć uwagę na wielkość klatki. Zapewnij swojemu psiakowi komfort i dopilnuj, aby klatka nie była zbyt mała ani zbyt duża. W zbyt małej klatce, psu będzie niewygodnie a w zbyt dużej będzie miał problem z wyciszeniem.

Pies powinien móc wstać, obrócić się i swobodnie położyć, ale nie powinien mieć możliwości biegania wewnątrz klatki! Klatka powinna być miejscem do wypoczynku, a nie kawalerką z częścią salonową/sypialnianą oraz łazienką.

By dobrać odpowiedni rozmiar klatki kennelowej dla Twojego psa, zmierz długość od pyska do ogona Twojego psiaka i dodaj 10 cm. Dokładnie tak samo zrób z wysokością. Zmierz psa od łap, aż po czubek głowy i również dodaj 10 cm. W ten sposób uzyskasz właściwy rozmiar klatki kennelowej dla Twojego psiego ulubieńca.

Weź też pod uwagę rodzaj tworzywa, z jakiego została wykonana. Do wyboru masz klatkę plastikową (która służy najczęściej jako transporter), a także klatkę materiałową i metalową. Jeśli Twój pies jest szczeniakiem i podgryzanie wszelkiego rodzaju rzeczy to jego największa pasja, najbezpieczniejszym wyborem (dla niego i dla samej klatki) będzie wersja metalowa. Sama taką kupiłam i razem z moją suczką Kawą jesteśmy bardzo zadowolone!

Oczywiście, bardzo wiele zależy od Ciebie oraz tego, czy przeprowadziłeś swojemu pupilowi odpowiedni trening klatkowy. Zwróć na to uwagę, zanim zaprowadzisz swojego czworonożnego przyjaciela do klatki.

Dowiedz się więcej na temat klatki kennelowej

Sprawdź wyróżnione relacje „Klatka kennelowa” na Instagramie!

Klatka kennelowa dla psa – podsumowanie

Biorąc pod uwagę możliwości jej stosowania, uważam, że klatka kennelowa to dla psa azyl, a nie więzienie. Tak naprawdę jest to bezpieczny psi pokoik. To w nim zwierze może odpocząć, uspokoić się i odprężyć. A co najważniejsze, nikt mu tam nie będzie przeszkadzał!

Jeśli podobał Ci się mój wpis, serdecznie zapraszam Cię do dyskusji w komentarzu. Jestem bardzo ciekawa, jakie jest Twoje zdanie na temat klatki kennelowej oraz czy wykorzystujesz ją na codzień w domu.

Jeśli uważasz, że ten artykuł był wartościowy i może pomóc innym miłośnikom psów, udostępnij go w mediach społecznościowych i podziel się wiedzą. Będzie mi bardzo miło!

Facebook
LinkedIn
WhatsApp
Email

Podziel się opinią i doświadczeniem na temat życia ze swoim psem. Napisz komentarz poniżej.

Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze

Dowiedz się jeszcze więcej o psiej naturze. Przeczytaj inne artykuły, by lepiej zrozumieć swojego psiego przyjaciela!

Na stronie wykorzystujemy pliki cookies (tzw. ciasteczka).
Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.