Ada Drużbańska trener, zoopsycholog, behawiorysta psów Piaseczno i Warszawa | Skuteczne szkolenia dla psów z behawiorystą Po Pieskiemu

Ada Drużbańska
Trener, zoopsycholog, behawiorysta psów

Co wybrać: obroża czy szelki dla psa?

Właściciele czworonogów na pewno nie raz zastanawiają się, co jest lepsze: obroża czy szelki dla psa? Przeczytaj ten wpis i poznaj moje zdanie na ten temat.
Ada Drużbańska trener, zoopsycholog, behawiorysta psów Piaseczno i Warszawa | Co wybrać obroża czy szelki dla psa? Blog o psiej naturze | Po Pieskiemu - skuteczne szkolenia dla psów z behawiorystą

Obroża czy szelki dla psa? To chyba jeden z największych dylematów wśród właścicieli czworonogów. Pewnie zdarzyło Ci się pomyśleć, czy obroża dla psa zbyt mocno go nie uciska? Albo czy szelki dla psa nie krępują jego swobodnych ruchów?

KFC czy Mc Donald’s? Pepsi czy Coca Cola? Morze czy góry? Na żadne z tych pytań nie ma prawidłowej odpowiedzi. Podobnie sprawa wygląda w przypadku psiaków. Dla jednych obroża dla psa będzie najlepszym wyborem, podczas gdy inni zdecydują się na szelki dla psa. Każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady. Jeśli więc szukasz jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: obroża czy szelki dla psa, nie znajdziesz jej w tym wpisie.

Za to poniżej przedstawię Ci największe zalety oraz wady obroży i szelek dla czworonogów, tak byś sam mógł zdecydować, co jest lepsze dla Twojego pupila. Koniecznie przeczytaj do końca!

Obroża dla psa – zalety

Obroża ma bardzo dużo zalet. Poniżej wymieniam największe z nich:

  • Obroża dla psa daje większą kontrolę nad głową czworonoga. Ma to ogromne znaczenie w przypadku psów uznawanych za agresywne lub nadpobudliwe.
  • Obroża jest dużo bardziej czytelna dla zwierzęcia. Na niektórych z moich szkoleń szelki dla psa utrudniają komunikację smyczową, dlatego podczas nich psiaki muszą mieć założoną obrożę.
  • Obrożę dla psa jest dużo łatwiej założyć, niż szelki.
  • Obroża najlepiej sprawdza się podczas spacerów miejskich oraz nauki chodzenia na luźnej smyczy.
Obroża czy szelki dla psa? Blog o psiej naturze | Po Pieskiemu - skuteczne szkolenia dla psów

Obroża dla psa – wady

Największa i jednocześnie jedyna poważna wada zakładania obroży, dotyczy psów, które nie potrafią chodzić na luźnej smyczy. Taki zwierzak może się podduszać i charczeć. Nie dopuszczaj do takiej sytuacji i zacznij stosować szelki dla psa lub zapisz się na moje szkolenie z chodzenia na luźnej smyczy i dowiedz się, jak przyzwyczaić swojego czworonoga do spokojnego spacer – bez ciągnięcia za smycz.

Zapraszam Cię na szkolenie

Weź udział w szkoleniu dla psa Równaj! Luźna smycz i naucz swojego pupila chodzić na luźnej smyczy!

Szelki dla psa – zalety

Jeśli Twój pupil nie jest fanem chodzenia przy nodze i lubi Cię mocno pociągnąć przed siebie, szelki dla psa okażą się świetnym rozwiązaniem. Zobacz, jakie są ich największe zalety:

  • Szelki dla psa nie uciskają tchawicy.
  • Szelki nie podduszają psiaków, które są nadpobudliwe i nie potrafią chodzić na luźnej smyczy.
  • Szelki dla psa świetnie sprawdzają się podczas tropienia, Nose Work’u, psich zaprzęgów, wspólnej jazdy na rowerze i biegania.
Obroża czy szelki dla psa? Blog o psiej naturze | Po Pieskiemu - skuteczne szkolenia dla psów

Szelki dla psa – wady

W moim odczuciu, szelki mają więcej wad, niż obroża dla psa. Poniżej prezentuję najważniejsze z nich:

  • Szelki nie gwarantują Ci tak dobrej kontroli nad zwierzakiem, jak obroża dla psa.
  • Szelki dla psa, które są źle dopasowane, mogą krępować ruchy czworonoga lub powodować obtarcia.
  • Szelki wzmagają nawyk ciągnięcia przez Twojego pupila.

Chcesz poznać jeszcze więcej ciekawostek ze świata psiaków?

Zobacz, co publikuję na Instagramie!

Obroża czy szelki dla psa? – podsumowanie

Tak, jak już wspomniałam na początku tego wpisu, nie podam Ci tutaj jednoznacznej odpowiedzi, co jest lepsze: obroża czy szelki dla psa. Sama stosuję u swojej suczki oba rozwiązania. Na spacery zakładam Kawie obrożę, a na ćwiczenia z Nose Work szelki.

Dużo ważniejsze od tego, jaki sprzęt wybierzesz dla psa jest to, czy potrafisz z tego sprzętu prawidłowo korzystać. Niewłaściwie dopasowana obroża oraz nieprawidłowo założone szelki mogą sprawić Twojemu psiakowi duży dyskomfort lub narazić go na niebezpieczeństwo. Zbyt mocno zaciśnięta obroża lub spięte szelki mogą podduszać czworonoga podczas spaceru. Z drugiej strony, zbyt luźno dopięte, mogą sprawić, że Twój pupil wymknie się spod Twojej kontroli – oby nie stało się to przy ruchliwej ulicy.

Na moim szkoleniu dla psów Równaj! Luźna smycz uczę moich kursantów, jak dobrać obrożę i szelki dla psa oraz jak z nich prawidłowo korzystać.

No i na koniec pytanie: obroża czy szelki dla psa? Po której stronie jesteś? A może masz podobne podejście do mnie? Daj znać w komentarzu!

Jeśli uważasz, że ten artykuł był wartościowy i może pomóc innym miłośnikom psów, udostępnij go w mediach społecznościowych i podziel się wiedzą. Będzie mi bardzo miło!

Facebook
LinkedIn
WhatsApp
Email

Podziel się opinią i doświadczeniem na temat życia ze swoim psem. Napisz komentarz poniżej.

Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze

Dowiedz się jeszcze więcej o psiej naturze. Przeczytaj inne artykuły, by lepiej zrozumieć swojego psiego przyjaciela!

Na stronie wykorzystujemy pliki cookies (tzw. ciasteczka).
Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.