Ada Drużbańska trener, zoopsycholog, behawiorysta psów Piaseczno i Warszawa | Skuteczne szkolenia dla psów z behawiorystą Po Pieskiemu

Ada Drużbańska
Trener, zoopsycholog, behawiorysta psów

Obroża dla psa – jak wybrać odpowiednią dla Twojego pupila

Porządna obroża dla psa jest podstawą bezpiecznego spaceru. Sprawdź, jak wybrać odpowiednią obrożę dla Twojego pupila.
Ada Drużbańska trener, zoopsycholog, behawiorysta psów Piaseczno i Warszawa | Obroża dla psa | Blog o psiej naturze | Po Pieskiemu - skuteczne szkolenia dla psów

Zastanawiasz się, która obroża dla psa, będzie najlepsza dla Twojego czworonożnego przyjaciela? Nie wiesz na co zwrócić uwagę przy zakupie, tak aby dokonać właściwej selekcji? Chętnie pomogę w odpowiedzi na to pytania.

Dla większości psów klasyczna obroża będzie najlepszym wyborem. Smycz przypięta do obroży zapewni Ci większą kontrolę nad psem, niż ta sama smycz przypięta do szelek. Kontrolując głowę psa masz bliżej do jego oczu, nosa, uszu i… mózgu. To bardzo ważne, ponieważ w razie wystąpienia niebezpiecznej sytuacji, dużo łatwiej będziesz mógł przekierować uwagę psa z niepokojącego bodźca na siebie czy zabawkę.

Obroża dla psa – na co powinieneś zwrócić uwagę?

Poniżej prezentuję 4 cechy obroży, na które powinieneś zwrócić uwagę podczas zakupu.

1. Jakość obroży

Ważne jest, by akcesoria spacerowe były jak najlepszej jakości. Jeśli możesz sobie pozwolić na porządną obrożę za większe pieniądze, zrób to. Mocna smycz i obroża z dobrej jakości materiału są gwarancją bezpiecznego spaceru z Twoim psiakiem!

2. Materiał obroży

Do wyboru masz 3 rodzaje materiału:

  • Obroża dla psa ze skóry
    Skórzana obroża dla psa jest elegancka i wytrzymała. Jeśli chcesz, by służyła Twojemu pupilowi przez lata, pamiętaj o prawidłowej konserwacji. Unikaj namaczania w wodzie oraz raz na jakiś czas natłuszczaj olejami.
  • Nylonowa lub bawełniana obroża dla psa
    Lekki i delikatny materiał takiej obroży świetnie się sprawdzi u ras miniaturowych oraz szczeniaczków. Większe i silniejsze psy nie powinny nosić tego typu obroży, ponieważ przy użyciu większej siły lub mocniejszym pociągnięciu mogą ją rozerwać.
  • Obroża dla psa BioThane®
    To poliestrowa taśma z powłoką PVC, która czyni ją bardziej wytrzymałą, wodoodporną i łatwą
    do czyszczenia. Świetnie sprawdzi się dla psów, które kochają kąpiele (również te błotne).

3. Zapięcie w obroży

To głównie od zapięcia zależy bezpieczeństwo Twojego psa na spacerze. W obrożach najczęściej są stosowane 2 typy zapięć:

  • Obroża dla psa z zapięciem zatrzaskowym
    Dzięki zatrzaskom, zakładanie psiakowi obroży jest szybkie i proste. Dlatego zyskują one ogromną popularność, zwłaszcza w przypadku obroży materiałowych. Zatrzaski wykonane z plastiku mogą jednak pękać przy niskich temperaturach, a przy wysokich rozciągać się. Silny pies bez problemu potrafi rozerwać plastikowy zatrzask jednym szarpnięciem. Dlatego nie polecam stosować obroży z zapięciem zatrzaskowym u silnych lub ciągnących psów. Co prawda istnieją metalowe zatrzaski w obrożach, jednak zimą mogą one powodować odmrożenia u czworonogów, szczególnie tych z krótką sierścią.
  • Obroża dla psa z klamrą
    Dobrej jakości obroża dla psa z metalową klamrą to świetny wybór. Dzięki stałemu obwodowi obroży i stabilnemu materiałowi gwarantuje ona bezpieczeństwo pieskowi na spacerze. W przypadku bardzo silnych psiaków, polecam obrożę z klamrą wykonaną z mosiądzu.
Obroża dla psa | Blog o psiej naturze | Po Pieskiemu - skuteczne szkolenia dla psów

4. Rozmiar obroży

Obroża powinna mieć szerokość 2 kręgów szyjnych psa. Taka obroża gwarantuje bezpieczeństwo psiego kręgosłupa. Zbyt wąska obroża może boleśnie wbijać się w szyję czworonoga. Wiele osób boi się „dusić” psa zbyt ciasno założoną obrożą, jednak z moich obserwacji wynika, że zdecydowana większość właścicieli zakłada obrożę zbyt luźno swoim pupilom.

Pamiętaj, że pies z niedopasowaną obrożą w łatwy sposób może się z niej uwolnić. Szczególnie w sytuacji, gdy przestraszy się przejeżdżającego samochodu lub innego psa. Przerażony pies w mieście, poza kontrolą właściciela to gotowy scenariusz na katastrofę!

Podoba Ci się ten wpis?

Przeczytaj również o zaletach oraz wadach obroży i szelek!

Jak założyć obrożę dla psa?

Zakładając swojemu psu obrożę, sprawdź, czy wchodzą pod nią na płasko 2 palce. Jeśli wchodzi cała dłoń, to powinieneś zmniejszyć jej rozmiar!

Jeśli jesteś właścicielem szczeniaka, to pamiętaj, że obroża powinna rosnąć razem z psem. Regularnie sprawdzaj (metodą 2 palców), czy zwiększyć już obwód obroży u Twojego pupila!

Dowiedz się więcej o psiej naturze

Zajrzyj na mój profil na Facebooku!

Obroża dla psa – podsumowanie

Bardzo się cieszę, że mogłam się z Tobą podzielić moim doświadczeniem, jeśli chodzi o obrożę dla psa. Mam nadzieję, że ten wpis pomoże Ci dokonać właściwych wyborów podczas psich zakupów.

A jeśli zastanawiasz się, co z obrożami półzaciskowymi, zaciskowymi, kolczatkami czy obrożami elektrycznymi, to nie będę ich omawiać w tym wpisie. Są to obroże treningowe i ich zakup powinno się konsultować z indywidualnym trenerem.

Czy Twój pies nosi obrożę? Czy może na spacery zakładasz mu szelki? Daj znać w komentarzu!

Jeśli uważasz, że ten artykuł był wartościowy i może pomóc innym miłośnikom psów, udostępnij go w mediach społecznościowych i podziel się wiedzą. Będzie mi bardzo miło!

Facebook
LinkedIn
WhatsApp
Email

Podziel się opinią i doświadczeniem na temat życia ze swoim psem. Napisz komentarz poniżej.

Powiadomienia
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze
Darek
Darek

Obroże półzaciskowe typu martingale to też obroże treningowe?

Darek
Darek
Odpowiedz  Ada Drużbańska

Uff a już się wystraszyłem, że cały czas psa szkolę 😉 To moja główna obrożą, od 5 lat takiej używam i jestem bardzo zadowolony.

janinakoler
janinakoler

My kupiliśmy ostatnio obroże półzaciskowe z http://www.bura.shop .Mega sprawdza się podczas chodzenia na luźnej smyczy. Poprzednia obroża którą miałam nie była z biothanu i powodowała u psiaka wytarcie sierści. Niby nic nadzwyczajnego, ale nie dawało mi to spokoju 🙁

Dowiedz się jeszcze więcej o psiej naturze. Przeczytaj inne artykuły, by lepiej zrozumieć swojego psiego przyjaciela!

Na stronie wykorzystujemy pliki cookies (tzw. ciasteczka).
Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.