Ada Drużbańska trener, zoopsycholog, behawiorysta psów Piaseczno i Warszawa | Skuteczne szkolenia dla psów z behawiorystą Po Pieskiemu

Ada Drużbańska
Trener, zoopsycholog, behawiorysta psów

Spacer równoległy – jak go prawidłowo przeprowadzić?

Spacer równoległy – jak go prawidłowo przeprowadzić? Przeczytaj ten wpis i poznaj moją metodę.
Ada Drużbańska Spacer równoległy – jak go prawidłowo przeprowadzić? - Blog o psiej naturze | Po Pieskiemu - skuteczne szkolenia dla psów z behawiorystą | Trener, zoopsycholog, behawiorysta psów Piaseczno i Warszawa

Czym jest spacer równoległy? Jak przeprowadzić go w sposób prawidłowy? Czego unikać podczas spaceru równoległego? Przeczytaj ten wpis i poznaj odpowiedzi na te pytania.

Czym jest spacer równoległy?

Spacer równoległy polega na wspólnym podążaniu grupy psów i ludzi, w jednym kierunku.

Taka forma wspólnego poruszania się jest najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem, dla psów które mają problemy z zachowaniem spokoju przy innych czworonogach.

Dla jakich psów skierowany jest spacer równoległy?

Dla wszystkich!

Jest to najłagodniejsza forma zapoznawania się psów ze sobą. Pies, który nie był prawidłowo zsocjalizowany za szczeniaka, pamięta nieprzyjemne przeżycia związane z innymi czworonogami, ma za mało kontaktów socjalnych, więc po prostu nie nauczył się rozmawiać „po pieskiemu”. Między innymi z tych powodów Twój pupil może czuć się zestresowany i wykazywać zachowania niepożądane w obecności innych psów.

Spacer równoległy powinien być elementem terapii behawioralnej dla psów agresywnych, lękliwych, reaktywnych lub takich, które potrzebują nabyć kompetencji społecznych.

Potrzebujesz indywidualnej pomocy w treningu dla Twojego psa?

Sprawdź, jak mogę Ci pomóc!

Jak prawidłowo przeprowadzić spacer równoległy?

Nachodzenie na siebie z naprzeciwka pysk w pysk, przedłużone przywitanie się na napiętych smyczach, szybki i bezpośredni kontakt powodują u psów dużo stresu. Od takiej formy zapoznawania innych czworonogów już o krok od agresji smyczowej.

Spacer równoległy jest lepszą opcją dlatego, że odbywa się w jednym kierunku, co daje psom wspólny cel, zaczynają podążać jako grupa, zamiast traktować się jako rywale. Gdy psy mijają się wprost, przybierając wyzywającą pozycję to zaczynają się na siebie rzucać, szczekać, a następnie rozchodzą się każdy w swoją stronę. Dzieje się tak, ponieważ pies, chciał odpędzić niepokojącego go zwierzaka za pomocą wokalizacji, kłapania zębami czy zabierania przestrzeni. Udało się to zrobić, więc w przyszłości będzie częściej tak reagować.

Prawidłowo przeprowadzony spacer równoległy, z zachowaniem dystansu, daje inny efekt. Twój pupil nawet jeśli zaszczeka to nie odpędza drugiego psa, ponieważ cały czas podążają w jednym kierunku. Dlatego pies po pewnym czasie się uspokoi, bo znana już mu strategia nie działa w przypadku wspólnego podążania. Najważniejszymi zasadami udanego spaceru równoległego jest dystans i czas.

Dobra odległość, czyli jaka? To zależy od psa i jego problemów. Dla niektórych psów jest to 10 metrów a dla innych 3 metry, sam musisz zaobserwować na jakiej odległości dobrze się czuje Twój pies.

Dowiedz się więcej o psiej naturze

Czytaj moje posty i oglądaj relacje na Instagramie Po Pieskiemu!

Prawidłowy spacer równoległy – etapy:

I etap – najlepsze ustawienie na pierwsze spotkania to konfiguracja pies-człowiek-człowiek-pies.

I etap

Ciała dwóch osób stanowią sporą barierę pomiędzy psami, co minimalizuje ryzyko konfliktu. Pamiętaj o zachowaniu odpowiednich odległości. Zwróć uwagę na ciało swojego psa, czy pokazuje objawy stresu lub zaniepokojenia. Wybierz taki dystans, żeby nie przekroczyć progu reakcji swojego psa. Pamiętaj, zawsze lepsza większa odległość stopniowo zmniejszana niż podejście zbyt blisko.

II etap konfiguracja pies-człowiek-człowiek-pies.

II etap

Reguluj odstęp pomiędzy psami wszerz, zachowując podobne tempo spaceru.

III etap – konfiguracja pies-człowiek-piesczłowiek.

III etap

Możesz wprowadzić takie ułożenie, gdy psy coraz lepiej na siebie reagują, jednak ciało człowieka dalej oddziela psy zapobiegając bezpośredniemu kontaktowi pysk w pysk. Utrudniając rozmieszczenie pamiętaj o tym, że prawdopodobnie będzie potrzeba na początku ponownie zwiększyć dystans, stopniowo zbliżając się coraz bardziej.

IV etap – konfiguracja człowiek-pies-pies-człowiek.

Zarezerwowana dla psów, które bardzo dobrze się dogadują, długo się znają i nie wykazują zachowań niepożądanych w stosunku do siebie.

Czego unikać podczas spaceru równoległego?

Nie skracaj dystansu zbyt szybko.

Skoro Twój pies miesiące, a czasami lata nabierał pewnych nawyków, nie spodziewał się, że po chwili problem zniknie jak za machnięciem czarodziejskiej różdżki. Twój pies musi poradzić sobie z bardzo trudnymi emocjami, nauczyć się zachowania spokoju pomimo rozpraszających go bodźców.  Twój czworonożny przyjaciel potrzebuje Twojego wsparcia w takich chwilach, a wrzucanie go na głęboką wodę burzy zaufanie do przewodnika!

Nie przyspieszaj.

Jeśli masz na spacer równoległy tylko 5 minut, to możesz w ogóle go nie zaczynać. Tak jak my, żeby komuś zaufać, musimy poznać bliżej danego człowieka, tak samo psy muszą stopniowo nabierać zaufania, że ten drugi nie stanowi dla niego zagrożenia. Z czasem powoli zmniejszaj dystans, pozwól swojemu psu zapoznać się z zapachem pozostawionym przez towarzysza. Taki powinien być pierwszy krok do zapoznania się psów!

Nie używaj jedzenia/zabawek (przynajmniej na początkowym etapie).

Dodatkowe zasoby mogą wywołać u psów chęć rywalizacji. Bawiący się obok pies piłeczką na pewno nie pomoże Twojemu psu w zachowania spokoju.

Nie pozwalaj psom się od razu obwąchiwać.

Tak szybkie przejście do bliskiego kontaktu może się skończyć pogryzieniem. Od nadmiaru ostrożności nikt jeszcze nie zginał.

Spacer równoległy – jak go prawidłowo przeprowadzić? – podsumowanie

Teraz już wiesz, jak zacząć spacer równoległy! Dzięki tej aktywności, Twój pupil nauczy się jak zachować spokój i pewność siebie w towarzystwie innych psów i obcych osób. Mam nadzieję, że moje porady okażą się dla Ciebie i Twojego psa pomocne, podczas zapoznawania się z innymi psami.

Czy pierwszy spacer równoległy już za Wami? Podziel się swoimi wrażeniami w komentarzu.

Jeśli uważasz, że ten artykuł był wartościowy i może pomóc innym miłośnikom psów, udostępnij go w mediach społecznościowych i podziel się wiedzą. Będzie mi bardzo miło!

Facebook
LinkedIn
WhatsApp
Email

Podziel się opinią i doświadczeniem na temat życia ze swoim psem. Napisz komentarz poniżej.

Powiadomienia
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze
Magdalena
Magdalena

Świetny tekst, my akurat uwielbiamy spacery socjalizacyjne, mam reaktywnego psiaka i widzę jego postępy, jak z każdym spacerem socjalizacyjnym coraz szybciej się uspokaja. Próbuję w ten sposób nauczyć mojego psa spokoju podczas spotkania z innym psem, ponieważ na codzien mamy niestety do czynienia z wieloma tzw. podbiegaczami, a kontakty z nimi bardzo źle wpływają na mojego psa, ekscytują go i mój pies zostaje w tych emocjach na długo po tym, jak podbiegacz odbiegnie…

Darek
Darek

III etap – konfiguracja – albo opis niewłaściwy albo obrazek niewłaściwy.

Dowiedz się jeszcze więcej o psiej naturze. Przeczytaj inne artykuły, by lepiej zrozumieć swojego psiego przyjaciela!

Na stronie wykorzystujemy pliki cookies (tzw. ciasteczka).
Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.