Ada Drużbańska trener, zoopsycholog, behawiorysta psów Piaseczno i Warszawa | Skuteczne szkolenia dla psów z behawiorystą Po Pieskiemu

Ada Drużbańska
Trener, zoopsycholog, behawiorysta psów

Piłka dla psa – jaką wybrać?

Piłka dla psa to jedna z najlepszych zabawek dla naszych czworonożnych przyjaciół. To produkt, którego w sklepach i Internecie nie brakuje. Przeczytaj ten wpis i dowiedz się, jak wybrać odpowiednią.
Ada Drużbańska trener, zoopsycholog, behawiorysta psów Piaseczno i Warszawa | Piłka dla psa jaką wybrać | Blog o psiej naturze | Po Pieskiemu - skuteczne szkolenia dla psów z behawiorystą

Każdy z nas był kiedyś dzieckiem i na pewno miał wtedy swoją ulubioną zabawkę, z którą nigdy się nie rozstawał. Podobnie jest z psami, dla których w wielu przypadkach taką zabawką jest piłka.

Na co powinieneś zwrócić uwagę podczas wyboru piłeczki dla swojego pupila? Jakie są ich rodzaje i w jaki sposób się nimi bawić? O tym wszystkim dzielę się z Tobą poniżej.

Piłka dla psa – na co zwrócić uwagę?

1. Rozmiar piłki dla psa

Wybierając piłkę dla Twojego pieska zwróć uwagę na jej rozmiar. Jeśli kupisz swojemu zwierzątku za dużą piłkę, może się okazać dla niego zbyt ciężka i niewygodna. Jeśli nie będzie mógł jej złapać, zabawa stanie się dla niego irytująca.

Z drugiej strony, jeśli kupisz za małą piłeczkę, Twój piesek podczas zabawy może ją połknąć i się zadławić.

Postaraj się zatem dobrać optymalny rozmiar piłeczki, biorąc pod uwagę wielkość Twojego psa, a konkretnie jego szczęki.

2. Twardość piłki dla psa

Dla szczeniaków, psich seniorów, czworonogów ze słabymi zębami lub po prostu wrażliwców, podczas zabawy świetnie sprawdzą się miękkie piłki.

Psy, które mają mocną szczękę powinny bawić się twardszymi piłkami. Ze względów bezpieczeństwa lepiej nie podawać im delikatnych zabawek, szczególnie plastikowych. Takie zabawki mogą zostać rozgryzione przez psiaka, a przy połknięciu mogą wyrządzić mu krzywdę!

Piłka dla psa | Blog o psiej naturze | Po Pieskiemu - skuteczne szkolenia dla psów

Piłka dla psa – rodzaje

W sklepach zoologicznych oraz w Internecie masz ogromny wybór zabawek dla zwierząt. Bez problemu znajdziesz więc piłkę, która rozmiarem i twardością będzie idealnie pasowała Twojemu pupilowi.

Pora jednak skupić się na konkretach. Poniżej przedstawiam Ci 6 rodzajów piłek dla psów oraz kilka ważnych informacji na ich temat.

1. Piłka na sznurku

Ten rodzaj piłki jest moim osobistym numerem 1. Piłka na sznurku świetnie sprawdza się podczas aportu, a jeśli Twój pies nie chce Ci jej oddać, sznurek pomoże Ci ją odzyskać.

Dzięki tej piłeczce możemy pobawić się z pieskiem w przeciąganie. To najlepsza forma zabawy! Podczas wspólnego przeciągania budujesz więź ze swoim psiakiem i pokazujesz mu, że to, co mu sprawia przyjemność, jest przy Tobie.

Ogromną zaletą piłki na sznurku jest jej bezpieczeństwo. W przypadku zadławienia się piłką, możesz ją łatwo wyjąć psu z gardła, co przy zabawie gładką i śliską piłeczką często okazuje się niemożliwe.

2. Piłka tenisowa

Piłka tenisowa to klasyka gatunku. Jest tania, wygodna, a psiaki ją po prostu uwielbiają! Musisz jednak pamiętać, że ten produkt nie został stworzony z myślą o pieskach. Jeśli Twój pies niszczy takie zabawki, to nie powinien bawić się piłką tenisową. Klej używany do produkcji tych piłek może mieć bardzo zły wpływ na zęby Twojego pupila.

3. Piłka interaktywna

Piłka interaktywna to świetna zabawka dla psiaków, które często zostają same w domu. W piłeczce interaktywnej możesz ukryć przysmaki, które piesek będzie próbował wyjeść. Żeby to zrobić, Twój czworonożny przyjaciel będzie obracał i uderzał piłeczkę, by dostać się do swojej nagrody.

Taka piłeczka zagwarantuje mu nie lada wyzwanie i kawał dobrej zabawy!

Podoba Ci się mój wpis?

Przeczytaj także inne inspirujące treści na blogu Po Pieskiemu!

4. Gumowa piłka

Jeśli swojemu psiakowi chcesz kupić gumową piłkę, koniecznie zwróć uwagę na rodzaj gumy.

Delikatne pieski z przyjemnością będą się bawić miękką piłeczką. Natomiast psy o mocnych szczękach, powinny się bawić piłką o dużej twardości. Pogryzione kawałki gumy mogą być niebezpieczne dla psa.

Psom, którym żucie przynosi ulgę w stresujących sytuacjach lub po prostu lubią to robić, polecam tzw. „żujki”. Tak nazywam piłki z elastycznej, lecz trwałej gumy, np. piłki Planet Dog.

5. Piłka z pianki

Piłka z pianki będzie najlepszą zabawką dla miłośników pływania. Jest ona niezatapialna, dzięki czemu psy mogą wydobyć je z wody bez konieczności nurkowania.

Taka piłeczka jest jednak bardzo delikatna, dlatego podczas zabawy zwróć uwagę, czy Twój pies jej nie obgryza.

6. Piłka z piszczałką

Jeśli jesteś fanem piszczących zabawek, zwróć uwagę, jakie emocje wywołują one u Twojego czworonoga.

U niektórych psów piszcząca piłeczka wywołuje mocną ekscytację, podczas gdy inne (bardziej wrażliwe) będą przerażone.

Pamiętaj, że nadmierna ekscytacja może spowodować u Twojego psa problem z wyciszaniem się!

Zabawę taką piłką można porównać do zabijania zwierzyny. Pies bawi się nią do momentu, aż „zamorduje” piszczący mechanizm. Później zabawka go już nie interesuje.

Dowiedz się więcej o psiej naturze

Zajrzyj na mojego Facebooka!

Piłka dla psa – podsumowanie

Mam nadzieję, że mój wpis pomoże Ci w wyborze piłki dla Twojego pupila. Pamiętaj, by w trakcie zakupów wziąć pod uwagę wielkość i charakter Twojego psa oraz jego ulubione zabawy.

Zawsze wybieraj zabawki, które są bezpieczne dla zwierząt. To najważniejszy czynnik podczas zakupów!

Zwróć też uwagę, czy zabawki które kupujesz są łatwe do czyszczenia. Unikaj sytuacji, w których piłeczka przesiąknie wodą. Zbiera wtedy na sobie szkodliwe bakterie oraz piach, który niszczy psie zęby.

A Twój pies, jakie ma piłeczki i którą lubi bawić się najbardziej? Daj znać w komentarzu.

Jeśli uważasz, że ten artykuł był wartościowy i może pomóc innym miłośnikom psów, udostępnij go w mediach społecznościowych i podziel się wiedzą. Będzie mi bardzo miło!

Facebook
LinkedIn
WhatsApp
Email

Podziel się opinią i doświadczeniem na temat życia ze swoim psem. Napisz komentarz poniżej.

Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze

Dowiedz się jeszcze więcej o psiej naturze. Przeczytaj inne artykuły, by lepiej zrozumieć swojego psiego przyjaciela!

Na stronie wykorzystujemy pliki cookies (tzw. ciasteczka).
Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.