Ada Drużbańska trener, zoopsycholog, behawiorysta psów Piaseczno i Warszawa | Skuteczne szkolenia dla psów z behawiorystą Po Pieskiemu

Ada Drużbańska
Trener, zoopsycholog, behawiorysta psów

Jak przyzwyczaić psa do zostawania w domu?

Jak przyzwyczaić psa do zostawania w domu? Jak sprawić, by nie piszczał i nie niszczył rzeczy podczas Twojej nieobecności? O tym jest ten wpis!
Ada Drużbańska Trener, zoopsycholog, behawiorysta psów Piaseczno i Warszawa | Jak przyzwyczaić psa do zostawania w domu? Blog o psiej naturze | Po Pieskiemu - skuteczne szkolenia dla psów z behawiorystą

Dla wielu psów zostawanie samemu w domu wiąże się z dużym stresem. Zdarza się, że psiak wyje, szczeka i niszczy różne przedmioty. Jeśli nie masz pojęcia, jak przyzwyczaić psa do zostawania w domu, koniecznie przeczytaj ten wpis. Następnie wykorzystaj moje porady i pomóż swojemu pupilowi w radzeniu sobie ze stresem i samodzielnością.

Nie reaguj na wymuszanie uwagi

Czy za każdym razem zwracasz uwagę na psa, który piszczy, zaczepia Cię łapką lub wciska w Twoją rękę ulubioną zabawkę? Jeśli tak jest, to w tej sytuacji uczysz swojego psiaka, że jesteś dostępny na jego każde zawołanie. Takie zachowanie może sprawić, że Twój pupil zbyt mocno przyzwyczai się do Twojej obecności. Uzależni się od Ciebie, a kiedy będziesz chciał go zostawić samego w domu, wpadnie w rozpacz.

Jak przyzwyczaić psa do zostawania w domu? Blog o psiej naturze | Po Pieskiemu - skuteczne szkolenia dla psów

Jeśli chcesz oszczędzić stresu swojemu czworonożnemu przyjacielowi, ignoruj jego próby wymuszania uwagi. Kontakt i zabawę z psiakiem powinieneś inicjować Ty, a nie Twój pupil. Każdy pies powinien wiedzieć, jak się sobą zająć oraz jak odpoczywać. Powinien rozumieć, że świat się nie skończy, jeśli wyjdziesz na jakiś czas z domu.

Kto by pomyślał, że ignorując swojego psa, możesz go świetnie wychować!

Gdy pies jest Twoim cieniem

Nie pamiętasz już, kiedy byłeś solo w toalecie? Potykasz się o swojego psa, który jest ciągle pod Twoimi nogami i na krok Cię nie opuszcza? A może Twojego psiaka przestaje interesować ulubiony gryzak lub popołudniowa drzemka i rusza szybko za Tobą, bo właśnie podniosłeś się z sofy?

Musisz wyznaczyć swojemu psu pewne granice!

Możesz zastosować zakaz wchodzenia do jednego z pokojów lub przywiązać psiaka na kilkanaście minut, by nie mógł za Tobą wszędzie chodzić. Wtedy z pewnością będzie widział i słyszał, że nic złego się nie dzieje, nawet jeśli na chwilę zostaje w pokoju sam.

W takiej sytuacji pies, który jest zbyt mocno przywiązany do swojego opiekuna będzie się buntował i piszczał. Nie przejmuj się tym! Psiak musi zrozumieć, że nic się nie stanie, jeśli wyjdziesz sam do toalety. Odepnij czworonoga ze smyczy dopiero, gdy się uspokoi. Dodatkowo, możesz go pochwalić za jego samodzielność lub dać mu coś smacznego za to, że grzeczne na Ciebie czekał.

Zapraszam Cię na szkolenie Pies, Twój przyjaciel

Rozwiń umiejętności Twojego psa, by stał się Twoim niezawodnym przyjacielem.

Klatka kennelowa dla psa

Niektóre psy, gdy zostają same, kręcą się niespokojnie po całym domu. Trening klatkowy dla takiego zwierzaka będzie wybawieniem. Mała przestrzeń, dodatkowo zacieniona (można klatkę przykryć kocykiem) pomaga mu się uspokoić i wyciszyć.

Klatka kennelowa jest też świetnym rozwiązaniem, jeśli pies podczas Twojej nieobecności niszczy meble, buty czy kable. Pamiętaj, że psiak pozostawiony sam w domu musi być bezpieczny!

Przeczytaj więcej o klatce kennelowej

Zajrzyj do tego artykułu!

Jak przyzwyczaić psa do zostawania w domu? Stopniowo i systematycznie!

Wybuch pandemii koronawirusa wpłynął również na psy. Zwiększyła się liczba czworonogów, u których występują objawy lęku separacyjnego.

Dlaczego tak się stało?

Wiele osób pracowało zdalnie, spędzając ze swoim czworonożnym przyjacielem niemal całą dobę. Gdy opiekunowie psiaków wrócili do pracy, zwierzaki nagle zaczęły „wariować”. Pamiętaj, że jeśli byłeś dostępny dla psa cały czas i dodatkowo reagowałeś na wymuszanie przez niego uwagi, to Twoje wyjście do pracy na 8 godzin jest dla czworonoga szokiem!

Pies jest zwierzęciem, dla którego ważna jest rutyna i przewidywalność. Dlatego zaplanuj trening samotności dla Twojego pupila. Możesz wychodzić na klatkę schodową i po chwili wracać do domu. Możesz wyjść do sklepu osiedlowego na 10 minut lub wybrać się na pocztę i wrócić za godzinę. Systematycznie trenuj z pieskiem, zostawiając go samemu na coraz dłuższy okres czasu.

Pamiętaj też, żeby nie wchodzić z powrotem do domu, jeśli po wyjściu usłyszysz, że Twój pies drapie w drzwi, piszczy lub wyje. Gdy wrócisz w trakcie jego „nawoływania”, to jedyne czego go nauczysz, to że kolejnym razem znowu będzie rozpaczliwie Cię wołać, żebyś w końcu do niego wrócił.

Bądź na bieżąco z psimi ciekawostkami

Koniecznie zajrzyj na Instagram Po Pieskiemu!

Nuuuuuuda!

Może być również tak, że Ty cały czas szukasz sposobu, jak przyzwyczaić psa do zostawania w domu, a on podczas Twojej nieobecności po prostu bardzo się nudzi. Dlatego tak mocno łobuzuje, gdy zostaje sam. Musisz pamiętać, by przed wyjściem zapewnić mu odpowiednią aktywność fizyczną, dostosowaną do jego potrzeb.

Umil mu czas zabawkami behawioralnymi. Świetnie sprawdzi się kong napełniony czymś pysznym, mata i kula węchowa a także dobrej jakości gryzaki naturalne, np. królicze uszy czy poroże jelenia.

Dowiedz się więcej o zabawkach węchowych dla psa!

Przeczytaj ten artykuł!

Jak przyzwyczaić psa do zostawania w domu? – podsumowanie

Mam nadzieję, że dzięki temu wpisowi nauczysz Twojego psiaka samodzielności i zostawania samemu w domu. Trzymaj się moich porad, bądź stanowczy i nie daj sobie wejść na głowę. Wkrótce zobaczysz, że Twój psi przyjaciel przestanie się stresować zostawaniem w domu podczas Twojej nieobecności.

A o to przecież chodzi – o dobre samopoczucie Twojego psa w każdej sytuacji.

A może znasz inne metody i już wiesz, jak przyzwyczaić psa do zostawania w domu? Dołącz do dyskusji pod tym wpisem i podziel się swoimi metodami w komentarzu!

Jeśli uważasz, że ten artykuł był wartościowy i może pomóc innym miłośnikom psów, udostępnij go w mediach społecznościowych i podziel się wiedzą. Będzie mi bardzo miło!

Facebook
LinkedIn
WhatsApp
Email

Podziel się opinią i doświadczeniem na temat życia ze swoim psem. Napisz komentarz poniżej.

Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze

Dowiedz się jeszcze więcej o psiej naturze. Przeczytaj inne artykuły, by lepiej zrozumieć swojego psiego przyjaciela!

Na stronie wykorzystujemy pliki cookies (tzw. ciasteczka).
Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.