Ada Drużbańska trener, zoopsycholog, behawiorysta psów Piaseczno i Warszawa | Skuteczne szkolenia dla psów z behawiorystą Po Pieskiemu

Ada Drużbańska
Trener, zoopsycholog, behawiorysta psów

Pies spuszczony ze smyczy ucieka? Ten jeden trik sprawi, że będzie bardziej się pilnował

Twój pies zaczyna biegać wszędzie, gdy tylko spuścisz go ze smyczy? Poznaj świetny trik, dzięki któremu Twój pupil już zawsze będzie się pilnował podczas spacerów.
Pies spuszczony ze smyczy ucieka | Po Pieskiemu szkolenia dla psów z behawiorystą | Szkolenie dla psów Do mnie! Nauka skutecznego przywoływania | Ada Drużbańska Trener, zoopsycholog, behawiorysta psów Piaseczno i Warszawa

Wielu właścicieli czworonogów zmaga się z tym problemem: pies spuszczony ze smyczy ucieka. Nie jest to nic nadzwyczajnego. Po prostu, każdy pies jest ciekawy nowych miejsc i terenów. Lubi obwąchać wszystkie ławki i drzewa. To dla niego niesamowite atrakcje! Zwłaszcza, gdy większość dnia spędza w domu.

Jednak, gdy takie sytuacje pojawiają się nagminnie, mogą stać się problemem i prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. W takim przypadku, najważniejsze jest, abyś najpierw zrozumiał swojego psa i jego emocje.

Dla zobrazowania tej sytuacji, przygotowałam poniższy dialog między właścicielem a psem. Dzięki niemu, lepiej zrozumiesz, dlaczego Twój pupil zachowuje się tak, a nie inaczej:

Ja: Psie, dlaczego gdy spuszczam Cię ze smyczy, Ty odchodzisz od mnie i przestajesz mnie słuchać?
Pies: Bo mogę. Swobodna eksploracja jest mega fajna! Przecież wiem, że ciągle mnie pilnujesz i zwracasz na mnie swoją uwagę. Czuję się wtedy bezpiecznie i komfortowo, bo wiem, że zawsze jesteś przy mnie.

No właśnie! Twój pies czuje się wtedy zbyt pewnie i nie myśli o konsekwencjach, np. o tym, że może się zgubić albo wpaść pod samochód. Przecież jesteś obok, pilnujesz go cały czas i nie pozwolisz, by coś złego mu się stało prawda?

Pies powinien się Ciebie pilnować! Ty jesteś jego przewodnikiem, a on ma na Ciebie co jakiś czas zerkać, sprawdzać czy jesteś w pobliżu.

Co zrobić, gdy pies spuszczony ze smyczy ucieka

Pies spuszczony ze smyczy ucieka, ponieważ czuje się bezpiecznie. Wie, że ciągle go obserwujesz i w razie niebezpieczeństwa zareagujesz.

Zamiast ciągle zwracać psu uwagę i non stop śledzić go wzrokiem, spraw, aby to on zaczął się interesować się Tobą.

Jak to zrobić? To bardzo prosty trik, który może wykonać każdy właściciel czworonoga.

Gdy jesteś na spacerze, ukryj się w miejscu, które Twój pies będzie mógł znaleźć bez większych problemów. Pamiętaj, żeby schować się tak, abyś nie był w zasięgu wzroku Twojego pupila. Możesz stanąć za drzewem o grubym pniu albo schować się za ławką w parku.

Pamiętaj, by cały czas kontrolować sytuację. Miej oko na swojego psiaka. Jeśli Twój pies nie potrafi Cię znaleźć przez dłuższy czas, wtedy przywołaj go do siebie, by uniknąć paniki czworonoga.

Po kilku takich ćwiczeniach, w końcu Twój pies zacznie pilnować się Ciebie na spacerze. Zrozumie wtedy, że musi trzymać się grupy, z którą wybiera się na spacer. Wcześniej po prostu nie czuł takiej potrzeby, ponieważ nie rozumiał i nie wiedział, jakie konsekwencje tego zachowania mogą go czekać. A przecież on nie chce się zgubić!

Poznaj jeszcze więcej ciekawostek ze świata psiaków?

Obserwuj mój profil na Facebooku i dowiedz się więcej!

O czym musisz pamiętać, przy spuszczaniu psa ze smyczy

  1. Ćwiczenie, o którym wspominałam wyżej, przeprowadzaj na bezpiecznym terenie, na którym niewiele może Cię zaskoczyć.
  2. Jeśli Twój pies jest nieodwoływalny, ćwicz zabawę w chowanego na bardzo długiej lince treningowej. Dzięki temu, zawsze będziesz mógł zareagować, gdy będzie taka potrzeba.
  3. Pamiętaj! Aby spuszczać psa ze smyczy, musisz być pewny, że pies do Ciebie wróci! Dlatego dobrze zrobione przywołanie to podstawa! Jeśli Twój pies spuszczony ze smyczy ucieka i nie reaguje na zawołania, zapisz się na kurs Do mnie!, na którym nauczę Cię, jak skutecznie przywoływać Twojego psiego ulubieńca.
Pies spuszczony ze smyczy ucieka | Po Pieskiemu | Szkolenie Do mnie! Nauka skutecznego przywoływania

Zapraszam Cię na szkolenie

Weź udział w szkoleniu dla psa Do mnie! i naucz swojego psiaka prawidłowej reakcji na przywołanie.

Podsumowanie

Jeśli Twój pies spuszczony ze smyczy ucieka, zrób wszystko, aby nauczyć go prawidłowej reakcji. Niech Twój psi przyjaciel poczuje wolność bycia sobą! Zawsze staraj się zrozumieć swojego psa i jego emocje. Następnie wprowadź skuteczne metody i ćwicz, aż Twój pupil nabędzie nowych umiejętności.

Wiem, że to wymaga dużej cierpliwości, ale w końcu każdy spacer stanie się dla Ciebie i Twojego psa przyjemnością, a nie udręką i stresem.

A może masz swój sposób na to, by Twój pies nie uciekał podczas spacerów? Jeśli tak, podziel się swoją metodą w komentarzu.

Jeśli uważasz, że ten artykuł był wartościowy i może pomóc innym miłośnikom psów, udostępnij go w mediach społecznościowych i podziel się wiedzą. Będzie mi bardzo miło!

Facebook
LinkedIn
WhatsApp
Email

Podziel się opinią i doświadczeniem na temat życia ze swoim psem. Napisz komentarz poniżej.

Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze

Dowiedz się jeszcze więcej o psiej naturze. Przeczytaj inne artykuły, by lepiej zrozumieć swojego psiego przyjaciela!

Na stronie wykorzystujemy pliki cookies (tzw. ciasteczka).
Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.